Zavolejte nám +420 224 26 31 96

Tvarové zkoušky zubů

Tvarové zkoušky zubů považujeme za naprostý základ naší práce. Neumíme si představit situaci, kdy si zákazník přeje nové zuby, my mu je někde necháme vyrobit, dáme mu je do pusy a on odchází, aniž by měl možnost se jakkoliv vyjádřit, zda se mu zuby líbí, jestli se mu s nimi dobře mluví a kouše, je spokojený s barvou a podobně. Přesto k nám přichází řada zákazníků, kteří takové zkušenosti mají (a zřejmě nejsou spokojeni, jinak by neměli důvod nás navštívit).

Podobný postup se dá akceptovat v případě náhrady jednotlivých zubů, kdy se dá tvar a postavení zubů odvodit podle ostatních zubů v zubním oblouku, ale při náhradě skupiny nebo dokonce všech zubů se bez tvarových a funkčních zkoušek obejít nedokážeme. U většiny našich prací jsou tvarové zkoušky pevnou součástí výrobních postupů, a občas to může znamenat i nějakou návštěvu navíc, ale pro perfektní výsledek je to naprosto nezbytné.

Je to stejné jako když si necháte ušít šaty – krejčí je přece nemůže vyrobit, když mu vůbec neřeknete, jak mají vypadat. A i když mu to řeknete, neznamená to automaticky, že se Vám budou líbit – někdy mohou padnout hned napoprvé, ale někdy vyžadují ještě řadu úprav, aby to opravdu byly šaty, ve kterých se budete cítit dobře, a budou Vám slušet.

Když tvoříme zuby, je to podobné. Samozřejmě musíme vycházet z tvarů a vzhledu ostatních zubů, vzájemných poměrů čelistí a prostorových podmínek ve Vašich ústech - ne každé zuby se vejdou do každých úst. Nezbytně ale potřebujeme znát také Vaše představy o tom, jak zuby mají vypadat, a tomu také přizpůsobit jejich výrobu. U jednodušších prací to probíhá tak, že nám zuby do ordinace přicházejí hotové na 95%, a až po jejich vyzkoušení a odsouhlasení je provedena jejich finální úprava v zubní laboratoři (samozřejmě na počkání), a až poté jsou hotové zuby předány zákazníkovi.

Ve složitějších případech věnujeme tvarovým a funkčním zkouškám samostatnou návštěvu, a – je-li to nutné – i více návštěv. U náhrad celých zubních oblouků zhotovujeme nejprve celé zuby „nanečisto“ z plastu, a až když víme, že zákazníkovi sedí a sluší, začínáme definitivní výrobu. Pokud si není pacient jistý, může takové „zuby na zkoušku“ po nějakou dobu nosit, než nám řekne, zda je s tvarem a vzhledem zubů spokojený, nebo si ještě přeje něco upravit.

Samostatným typem tvarových zkoušek je tzv. diagnostický MOCK-UP. Pokud měníme velikost nebo postavení zubů, opravujeme křivé nebo okousané zuby a podobně, my i zákazník potřebujeme dopředu vědět, jak budou zuby po úpravě vypadat. Samozřejmě se dá všechno namalovat na počítači, bohužel ale to, že z katalogu obrázků vybereme nějaké zuby a vložíme je do vaší fotky neznamená, že Vám výsledné zuby budou opravdu slušet.

Bohužel v tomhle platí variace starého pravidla – nikdo Vám neudělá hezčí zuby, než já Vám můžu slíbit (v tomto případě namalovat). To že si za úpravu fotky ještě zaplatíte, ale vůbec neznamená, že skutečné zuby budou stejně hezké a funkční jako ty na obrázku. Podle našich zkušeností tato dvourozměrná prezentace nestačí.

Abyste opravdu „věděli, co kupujete“, je nezbytné zhotovení trojrozměrného modelu výsledného tvaru, a i to je málo – je potřeba tento trojrozměrný model také přenést přímo do Vašich úst. A přesně to je diagnostický Mock-up.

  • Tvar zubů nejprve vyrobíme v laboratoři, a poté jej přeneseme přímo na Vaše zuby, aniž bychom do nich vrtali nebo je nějak upravovali.
  • Teprve pak mohou vznikat reálné fotografie možného výsledku, podle kterých byste se mohli rozhodovat. Takže výsledek vidíte sami na sobě, a předem se můžete rozhodnout, zda takovou změnu chcete, a ošetření si můžete dobře rozmyslet.
  • Zhotovený Mock-up je možné na zubech ponechat i několik dní, a poté ji zase sejmout, aniž by došlo k jakémukoliv narušení zubů.